Biografia
Kompozycje
Recenzje
Płyty
Mp3
video
Foto-Album
Kontakt
Skrzypce w roli kotka
Gazeta Wyborcza, 23.12.1997r.


"Piotr Salaber przedstawił zupełnie nową muzyczną wizję wierszy Juliana Tuwima. Do mnie ta wizja przemówiła i śmiem twierdzić, że do dzieci również. Świetnie wszystkim znane utwory- "Lokomotywa", "Rzepka", "Okulary", "Słoń Trąbalski" i jeszcze kilkanaście innych zyskało bardzo sugestywną oprawę muzyczną. Piotr Salaber wykorzystał zdobycze muzyki ilustracyjnej, dzięki czemu sama muzyka piosenek opowiada o przygodach słonia, kotka, pana Tralalińskiego czy rodzinki wyrywającej rzepkę. Co najistotniejsze, w odróżnieniu od większości płyt dla dzieci, Salaber nie wykorzystał syntezatora, ale sięgnął po bogactwo brzmień, jakie oferuje żywa orkiestra. Ogromną rolę pełnią w piosenkach pojedyncze instrumenty. Każdy mały słuchacz po wysłuchaniu "Słonia Trąbalskiego" zapamięta barwę puzonu, który w pierwszej piosence uosabia to właśnie zwierzę. Dzięki śpiewnym trylom utworu "O panu Tralalińskim"- zapamięta jak brzmi flet, skrzypce natomiast skojarzą mu się z delikatnym głosem zasypiającego "Kotka".

Proste, melodyjne, najczęściej zwrotkowe piosenki, nieskomplikowana harmonika i rytmika stanowią niewątpliwą zaletę płyty przeznaczonej dla dzieci. Utwory łatwo można zapamiętać i śpiewać wraz z wykonawcami. Płyta nie jest monotonna- każdy utwór opracowano inaczej. Śpiewna, ujmująca lekkością jest piosenka "O panu Tralalińskim", w której dominują instrumenty dęte drewniane. Zupełnie odmienny w stylu jest utwór- "Lokomotywa", w którym eksponowane są zwłaszcza instrumenty perkusyjne, a wykonawcy rytmicznie skandują tekst na tle jednej, uporczywie powtarzanej frazy gitary basowej. Obok większości dynamicznych piosenek zachwycają melodyką dwie ballady- "Kotek" i "Bajkowe tęsknoty. Dodatkowe urozmaicenie wprowadzają recytacje aktorów bez muzyki i na tle muzyki. Swoistą zagadką dla małego słuchacza może być przedostatni utwór instrumentalny- skrót całości, cytaty motywów muzycznych z poszczególnych piosenek.

Utwory wykonują: Adrianna Biedrzyńska, Czesław Lasota, Teresa Kwiatkowska, Alicja Mozga, Piotr Siciński i Taja Salaber. Na płycie usłyszeć można także interpretacje samego kompozytora, który śpiewa, gra na fortepianie i dyryguje bydgoską orkiestrą im. Johanna Straussa."

Magdalena Piórek

Początek strony


Wszelkie prawa zastrzeżone- copyright Piotr Salaber