Biografia
Kompozycje
Recenzje
Płyty
Mp3
video
Foto-Album
Kontakt
Toruń. Letnie Spotkania Teatralne.
Gazeta Wyborcza, Bydgoszcz, 13.08.2005r.


Bydgoszczanin Piotr Salaber, a właściwie jego muzyka, będzie jutro, 14 sierpnia głównym punktem rozpoczynających się w Toruniu letnich Spotkań Teatralnych. Zabrzmi w ruinach zamku krzyżackiego.

"Muzyka z teatru" to cykl Toruńskiej Letniej Sceny - spotkań teatralnych trwających od wczoraj w ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu. W tym cyklu dziś zaprezentowana zostanie twórczość kompozytorska Jerzego Adama Nowaka, którego utwory budowały tło do spektakli "Ryszard III" i "Wujaszek Wania" w toruńskim Teatrze Horzycy. W poniedziałek z kolei zaplanowano w nim koncert utworów Abla Korzeniowskiego. Artysta dla toruńskiego teatru napisał muzykę do przedstawienia "Franciszek Villon na dworcu kolejowym w mieście K." (Korzeniowski znany jest głównie dzięki swoim kompozycjom filmowym - za "Duże zwierzę" w reż. Jerzego Stuhra dostał Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, zilustrował też film "Anioł w Krakowie").

Dzisiejsza noc natomiast będzie należała do kompozytora bydgoskiego - Piotra Salabera. W ruinach zamku krzyżackiego zabrzmi jego muzyka z dwóch spektakli: "Demony" Whitinga zrealizowanego w Teatrze Ateneum w Warszawie i "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego, pokazanego w toruńskim teatrze.

- "Demony" były dla mnie wyjątkowym przedstawieniem - opowiadał "Gazecie" Salaber. - Wyjątkowym, bo po pierwsze to była moja 35. muzyka do teatralnego spektaklu, a po drugie pracowałem nad nią zupełnie inaczej niż wcześniej. Zwykle uczestniczę w próbach razem z aktorami, muzyka dojrzewa we mnie razem z tworzeniem przedstawienia, a przy "Demonach" musiałem pracować sam, wszystko powstawało w mojej wyobraźni.

Piotr Salaber jest autorem muzyki do kilkuset piosenek, trzydziestu kilku spektakli teatralnych, programów radiowych i telewizyjnych, a także utworów orkiestrowych, chóralnych i fortepianowych. Koncertował w Rosji, Czechach, Niemczech, USA, Kanadzie i Szwecji. Współpracuje z teatrami z Warszawy, Bydgoszczy, Torunia. Od roku 2000 zaczął pojawiać się na ekranie TV Polsat w popularnym talk-show "Na Każdy Temat", a od maja 2003 współtworzy programy "Joker" oraz "Rozmówki polsko-polskie" w TV4, prowadząc od fortepianu zespół "Salaber Band". Jest laureatem wielu nagród artystycznych.

Muzyki Salabera w ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu posłuchać można dziś o godz. 22. Podobnie jak na wszystkie inne imprezy Spotkań Teatralnych wstęp jest wolny.

Muzyka bydgoszczanina na toruńskiej imprezie
mag [Magdalena Piórek]


Początek strony


Wszelkie prawa zastrzeżone- copyright Piotr Salaber