Biografia
Kompozycje
Recenzje
Płyty
Mp3
video
Foto-Album
Kontakt
Missa Mundana
tvp.pl, 04.04.2005r.


Wyjątkowo uroczyście zabrzmiała w niedzielę wieczorem w bydgoskiej katedrze "Missa Mundana" Piotra Salabera - dzieło dedykowane Janowi Pawłowi II. Było to prawykonanie utworu, który pierwotnie miał zabrzmieć podczas wizyty Papieża w Bydgoszczy w 1999 roku.

Kiedy planowano datę wykonania mszy nikt nie przypuszczał, że zabrzmi ona po raz pierwszy w tak szczególnych okolicznościach - niespełna 24 godziny po śmierci Papieża. Piotr Salaber zaczął pisać mszę w 1998 roku z myślą o jej wykonaniu podczas wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy. Wówczas do tego nie doszło. Powstawały kolejne części mszy - w sumie 12. Teksty do nich napisała nieżyjąca już Małgorzata Szułczyńska.

Do wykonania mszy zaproszono ponad 100 muzyków. Orkiestrę Symfoników Bydgoskich, Bydgoski Chór Katedralny, Chór Kameralny "Akolada", solistów Opery Nova. Narratorem całości był wybitny aktor Jerzy Zelnik.

"Missa Mundana" traktująca o cierpieniu, śmierci, zmartwychwstaniu miała w takiej chwili szczególną wymowę. Po jej zakończeniu wiele osób zatrzymywało się przed portretem Papieża na Starym Rynku. Zapalali znicze i w zadumie stali - niektórzy do późnych godzin nocnych.

U. Guźlecka

Początek strony


Wszelkie prawa zastrzeżone- copyright Piotr Salaber