Biografia
Kompozycje
Recenzje
Płyty
Mp3
video
Foto-Album
Kontakt
Missa Mundana Salabera w Katedrze Bydgoskiej
Gazeta Wyborcza, Bydgoszcz, 02-03.04.2005r.


Msza skomponowana przez Piotra Salabera, do tekstów nieżyjącej poetki Małgorzaty Szułczyńskiej, zabrzmi w niedzielę w bydgoskiej Katedrze, z okazji I rocznicy diecezji bydgoskiej.

Missa Mundana na chór, orkiestrę, solistów, organy i media elektroniczne powstawała przez kilka lat.

- Pierwsze jej części skomponowałem w 1998 roku, przy okazji wizyty Papieża w Bydgoszczy - opowiada kompozytor Piotr Salaber. - Miały być wykonane podczas mszy na bydgoskim lotnisku, ale ostatecznie do wykonania nie doszło. Potem poprosiłem Małgosię Szułczyńską - to było 1,5 roku przed jej śmiercią, aby napisała teksty do reszty części.

Teksty do Missa Mundana były ostatnimi w życiu bydgoskiej poetki. - Małgosia poganiała mnie mówiąc, komponuj szybciej, bo nie zdążę tej mszy usłyszeć. To mnie zablokowało - opowiada Salaber. - Czułem, jakby każda nuta, którą napiszę, skracała jej życie. Nie zdążyłem. Wierzę jednak, że Małgosia usłyszy w niedzielę nasz wspólny utwór.

Teksty do Missa Mundana to łacina i język polski. - Łacinę potraktowałem instrumentalnie - mówi kompozytor. - Polski tekst natomiast jest mocno uwypuklony. Myślę, że wielbiciele poezji Małgosi znajdą ją w tym dziele. Niektóre fragmenty specjalnie zostały potraktowane jako tekst mówiony - będzie go recytował aktor Jerzy Zelnik.

W warstwie muzycznej msza to zestawienie elementów elektronicznych, przestrzennych z tradycyjnie traktowanym chórem i orkiestrą. - To polifonizująca muzyka, dominuje pięciogłos - mówi Salaber.

Muzyka elektroniczna prezentowana będzie przestrzennie, za pośrednictwem czterech niezależnych kanałów. - Korzystałem ze swoich doświadczeń, nabytych podczas warsztatów u Karlheinza Stockhausena - mówi Salaber. - Początkowo planowaliśmy, aby kanałów było osiem, ale to się może nie udać. Cztery będą na pewno.

Missa Mundana to pierwsza tego typu forma w twórczości Piotra Salabera, znanego głównie z muzyki do spektakli teatralnych.

- Od strony warsztatowej zestawienie muzyki klasycznej i elektronicznej wielokrotnie wykorzystywałem w swoich muzykach do spektakli - opowiada. - Tu jednak byłem wolny od wielu ograniczeń, które wprowadza muzyka teatralna. Msza to autonomiczne dzieło. Chciałem, aby ten utwór z jednej strony był dziełem nowoczesnym, a z drugiej żeby ludzie, którzy przychodzą do kościoła na mszę nie czuli się zawiedzeni. Odwołuję się do emocji, wzruszeń i przeżywania liturgii.

Msza dedykowana jest Ojcu świętemu. - W niespełna 6 lat od chwili Jego wizyty w Bydgoszczy, z podziękowaniem za 27 lat Pontyfikatu - mówi Piotr Salaber. - Takie było pragnienie nie tylko moje, ale również Małgosi.

- Ta msza wykonana zostanie dzięki wielu ludziom, którzy zdecydowali się mi pomóc - dodaje Piotr Salaber. - Byłem pod wielkim wrażeniem jak wspaniale Mariusz Kończal przygotował w ciągu zaledwie czterech tygodni Bydgoski Chór Konkatedralny.


Wykonawcy Missa Mundana: Małgorzata Grela - sopran, Marcin Naruszewicz - tenor, Bartłomiej Tomaka - bas, Michał Wachowiak - organy, Jerzy Zelnik - narrator, Bydgoski Chór Katedralny, Chór Kameralny "Akolada", Zespół Wokalny "Sounds Gallery", Orkiestra Symfoników Bydgoskich Marka Czekały, Piotr Salaber - dyrygent. Producentem koncertu jest Jolanta Pisarska-Bitowt.

PIOTR SALABER
Kompozytor, pianista i dyrygent. Absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej - wydziału dyrygentury chóralnej i edukacji muzycznej oraz kompozycji i teorii muzyki. Warsztat kompozytorski doskonalił m.in. pod kierunkiem Karlheinza Stockhausena podczas corocznych kursów kompozytorskich w Kuerten koło Kolonii. Laureat Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1985 roku, rok później uczestnik Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Autor muzyki do kilkuset piosenek, ponad trzydziestu spektakli teatralnych, programów radiowych i telewizyjnych. W latach 1994-2001 był kierownikiem muzycznym bydgoskiego Teatru Polskiego. Obecnie w TV 4 jest współautorem programu "Joker".


MAŁGORZATA SZUŁCZYŃSKA
Urodziła się i zmarła w Bydgoszczy (1957-2003). Poetka, biogrfistka, publicystka, autorka tekstów piosenek. Laureatka 23. Turnieju Poezji Społecznie Zaangażowanej "Czerwona róża" w Gdańsku oraz Nagrody Specjalnej im. Natalii Gall we Wrocławiu. Autorka zbiorów wierszy m.in. "Rękojeść róży", "Gra w kości", "Lustra", "Według Abelarda...", "Wpisani w biel", "Aether". Napisała pierwszą w Polsce pełną biografię Haliny Poświatowskiej oraz powieści sensacyjne "Międzynoże" (wspólnie z Jerzym Grandkowskim) i "Brylantowy hit". Jako publicystka współpracowała przede wszystkim z Bydgoskim Informatorem Kulturalnym i Ilustrowanym Kurierem Polskim oraz rozgłośniami radiowymi i telewizją, gdzie prowadziła autorskie audycje.

Magda Piórek

Początek strony


Wszelkie prawa zastrzeżone- copyright Piotr Salaber