Biografia
Kompozycje
Recenzje
Płyty
Mp3
video
Foto-Album
Kontakt
Bydgoska muzyka w warszawskim spektaklu
Gazeta Wyborcza, Bydgoszcz, 10.12.2004r.

W niedzielę (5 grudnia) w warszawskim teatrze Ateneum premiera "Demonów" Johna Whitinga. Spektakl ma swój bydgoski akcent - muzykę Piotra Salabera, nagraną przez bydgoskich muzyków.

"Demony" grane będą w Ateneum po 30 latach przerwy - 30 lat temu w tym samym teatrze reżyserował je tam Andrzej Wajda. W spektaklu realizowanym obecnie przez Wojciecha Adamczyka grają znani warszawscy aktorzy: Artur Barciś, Maria Ciunelis, Jan Kociniak czy Marian Glinka. - To dla mnie wyjątkowe przedstawienie - mówi Piotr Salaber, bydgoski kompozytor i dyrygent. - Wyjątkowy, bo po pierwsze to moja 35. muzyka do teatralnego spektaklu, a po drugie pracowałem nad nią zupełnie inaczej niż dotychczas. Zwykle uczestniczyłem w próbach razem z aktorami, muzyka dojrzewała we mnie razem z tworzeniem przedstawienia. Teraz musiałem pracować sam, a wszystko powstawało w mojej wyobraźni.

W sztuce gra około 30 osób, dopiero kilka tygodni temu próbowali wszyscy razem. - Muzyka musiała być już gotowa, więc wszystko komponowałem tylko na podstawie rozmów z reżyserem - mówi Salaber. - Do nagrań zaproponowano mi warszawskich muzyków, ale wolałem wziąć swoich, bydgoskich.

Muzyka nagrywana była w studio Dworu Artusa w Toruniu. - Z Niemiec udało się ściągnąć Jagnę Jędrzyńską - opowiada Salaber. - "Demony" mają monumentalną muzykę, śpiewa chór 5-głosowy i gra orkiestra, są tam fragmenty z mojego "Dies irae". Jak dotąd to moja najbogatsza muzycznie premiera teatralna. Cały czas mam tremę jak to wszystko wyjdzie.

Dyrekcja teatr Ateneum po przesłuchaniu muzyki Salabera zdecydowała się wydać ją na płycie i sprzedawać w teatrze.

Piotr Salaber tymczasem już uczestniczy w próbach w Teatrze Horzycy w Toruniu. Ma bowiem skomponować muzykę do powstającego u sąsiadów spektaklu "Zbrodnia i kara". Równocześnie ciągle jest jednym z twórców programu "Joker" w TV4, który w czerwcu zdobył nagrodę w kategorii "Najzabawniejszy talk show" podczas V Festiwalu Dobrego Humoru (jury przewodniczył Jacek Fedorowicz).

Publiczność, która przyjdzie do Teatru Ateneum na "Demony" usłyszy muzykę Piotra Salabera, którą nagrali:
wokalista Maciej Puto (pracownik bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej, odpowiedzialny za promocję)
wokalistka Jagna Jędrzyńska
wiolonczelista orkiestry symfonicznej FP - Maciej Kamrowski
skrzypaczka Capelli Bydgostiensis - Dorota Czerw

Magda Piórek

Początek strony


Wszelkie prawa zastrzeżone- copyright Piotr Salaber