Biografia
Kompozycje
Recenzje
Płyty
Mp3
video
Foto-Album
Kontakt
Podpatrywanie mistrza - jedyny Polak z Bydgoszczy.
Gazeta pomorska, 17.08.2000r.


W mistrzowskim kursie kompozycji i interpretacji Karlheinza Stockhausena jedynym uczestnikiem z Polski był Piotr Salaber z Bydgoszczy.

Kurs odbywał się w Kürten koło Kolonii. Piotr Salaber, kierownik muzyczny Teatru Polskiego w Bydgoszczy, brał w nim udział drugi raz. Dostał zaproszenie, jako jeden ze 120 uczestników, jeden z 12 kompozytorów (pozostali to instrumentaliści) i jedyny Polak.

72-letni Karlheinz Stockausen jest niemieckim kompozytorem i dyrygentem, reżyserem dźwięku, jednym z głównych przedstawicieli awangardy muzycznej. Jego dzieła to kompozycje, do których sam układa choreografię, opracowuje światło, projektuje kostiumy dla wykonawców. - On zawsze wyprzedza to, co dopiero będzie się działo. Gdy popularna stawała się stereofonia, on już próbował kwadrofonię. Teraz - oktofonię. To niesamowite wrażenie, trudne do opisania. On
otacza człowieka dźwiękiem
- opowiada Salaber.

Na tego rodzaju warsztaty organizowane przez mistrzów dostać się nie jest łatwo. - W dodatku kompozytorzy nie są tak chętni do dzielenia się swoimi doświadczeniami, raczej chronią tajemnice warsztatu - opowiada Piotr Salaber. Półtorej godziny trwały wykłady, pół - dyskusja, naprawdę - bardzo otwarta - zapewnia muzyk. Potem warsztaty i codziennie wieczorem koncert.

Co wywozi się z takich spotkań? - Waźne są kontakty z kompozytorami z innych części świata. Taka mieszanka kulturowa zawsze daje ciekawe efekty artystyczne - mówi. No i kontakt z taką osobowością -w tym mieści się wszystko.

Pierwszy raz Salaber był na warsztatach u Karlheinza Stockhausena dwa lata temu. Zaowocowały wówczas muzyką do spektaklu "Lot nad kukułczym gniazdem", wówczas wykorzystał dźwięk z sześciu grup głośników. A teraz? - Rysują mi się dwa pomysły, ale szczegółów na razie nie zdradzę.

Początek strony


Wszelkie prawa zastrzeżone- copyright Piotr Salaber