Biografia
Kompozycje
Recenzje
Płyty
Mp3
video
Foto-Album
Kontakt






Piotr Salaber urodzony w 1966 roku we Wrocławiu, kompozytor, pianista i dyrygent. Pierwsze lekcje fortepianu u prof. Selimy Morskiej - Wełmińskiej. Ukończył I LO w Bydgoszczy, w klasie mat-fiz. Dyplom PSM II st. w Toruniu w 1987 roku w klasie fortepianu prof. Barbary Muchenberg, absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej, najpierw w klasie dyrygentury chóralnej prof. Henryka Gostomskiego, a następnie ukończył również Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki, doktorat w zakresie sztuk muzycznych, w dyscyplinie dyrygentura (2005), habilitacja w 2012, od 2013 do 2021 profesor nadzwyczajny bydgoskiej Akademii Muzycznej. Postanowieniem z 27 lipca 2021 otrzymał nominację profesorską, uzyskując tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuk muzycznych.

Jest również absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie na Wydziale Neofilologii w Instytucie Anglistyki ukończył podyplomowe studia w zakresie: Developing Translation Skills - Doskonalenie warsztatu tłumacza (2023).

Na kadencję 2020-2024 została powierzona mu funkcja Dziekana Wydziału Dyrygentury, Muzyki Kościelnej, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Laureat Amadeusza 2017 – nagrody kompozytorskiej Teatru Polskiego Radia oraz Honorowej Perły Polskiej Gospodarki w dziedzinie Kultury (2017).

16 października 2021 w I LO im. C. K. Norwida w Bydgoszczy odbyła się uroczystość nadania jednej z sal imienia Piotra Salabera, absolwenta z 1984 r. Swoje sale, zgodnie z tradycją szkoły, mają już reżyser Jerzy Hoffman, matematyk i kryptolog Marian Rejewski i filozof Michał Paweł Markowski.

27 listopada 2021 Piotr Salaber odsłonił swój autograf w Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej.

Warsztat kompozytorski doskonalił między innymi pod kierunkiem Karlheinza Stockhausena podczas kursów mistrzowskich w Kuerten koło Kolonii (1998-2002), oraz Elżbiety Sikory i Alaina Savouret (Międzynarodowy Kurs dla Kompozytorów, Gdańsk 2000).

Laureat Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1985 roku, a rok później uczestnik "Debiutów" Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Autor muzyki do ponad 130 spektakli teatralnych, programów radiowych i telewizyjnych, dwóch filmów dokumentalnych, trzech filmów kinowych i seriali TV, piosenek (m.in. do tekstów Macieja Wojtyszki, Ernesta Brylla, a także spokrewnionego z kompozytorem - Kazimierza Winklera - autora tekstów m.in. wielu przebojów Władysława Szpilmana), Autor reportaży m.in. z Indonezji, Singapuru, Madagaskaru, Kenii, Tanzanii, Seszeli, Egiptu, Komorów Mauritiusa, USA i Meksyku. Reportaże te publikowane były zarówno na łamach Ilustrowanego Kuriera Polskiego jak i w autorskich audycjach radiowych na antenie Polskiego Radia w Bydgoszczy.

12-go września 1993 roku na łamach "The Boston Sunday Globe", Phyllis Krasilovsky napisała o jednym z koncertów, jakie odbywały się na pokładzie luksusowego statku pasażerskiego Renaissance VIII, opływającego wówczas wschodnie wybrzeże Afryki- "Peter Salaber, a Polish crewman, mesmerized passengers with an all- Chopin piano concert."

W 1994 roku zaaranżował i nagrał część utworów (m.in. "Gondolierzy z nad Wisły") na płycie Ireny Jarockiej - "Wielkie przeboje".

W 1997 roku, za znaczące dokonania artystyczne, otrzymał nagrodę Wojewody Bydgoskiego, a w 1998 roku nagrodę Bydgoskiego Informatora Kulturalnego, nominowany do kulturalnej nagrody roku "TALENT 2000".
W latach 1997-1998, dyrygując orkiestrą w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej prezentował swoją muzykę dla dzieci do tekstów Juliana Tuwima ze swojej płyty pod tytułem "Lokomotywa", nagranej z udziałem Orkiestry im. Johanna Straussa oraz aktorów TP w Bydgoszczy i Adrianny Biedrzyńskiej.

Piotr Salaber od 1994 do 2001 związany był z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, gdzie sprawował funkcję kierownika muzycznego. Od 1997 jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, od 2003 Stowarzyszenia Polskich Artystów Wykonawców SAWP.

Koncertował na Litwie, w Rosji, Czechach, Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Współpracuje m.in. z Markusem Stockhausenem - synem Karlheinza.
Wielokrotnie stawał za pulpitem dyrygenckim Filharmonii Pomorskiej, Bałtyckiej, Kaliskiej, Kieleckiej, Wrocławskiej, Łódzkiej, Orkiestry Symfonicznej w Zamościu, Filharmonii Kameralnej w Łomży, Orkiestry Symfonicznej Óbudai Danubia Zenekar w Teatrze Narodowym w Budapeszcie.

W 2002 uhonorowany został tytułem Laureata Plebiscytu "Bydgoszczanin Roku" za rok 2001.

Za działalność na rzecz niepełnosprawnych otrzymał "Złote Serduszko" fundacji "Siła serc" (2003) oraz tytuł "Amicus Fundacji" fundacji Pro Omnibus (2006). W latach 2006 - 2011, P. Salaber wraz z Orkiestrą Marka Czekały towarzyszył podopiecznym fundacji Pro Omnibus podczas Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej w Ciechocinku

Jest autorem muzyki do popularnego telewizyjnego teleturnieju TV Polonia "Kocham Polskę", jednego z sygnałów TV Bydgoszcz a także teleturnieju "Piraci", prezentowanego na antenie TV Polonia, TVP1 oraz TV Polsat. Program ten został dostrzeżony przez jury Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Telewizyjnej- "Róże Montreux", otrzymując w 1999 roku nominację do "Złotej Róży" w kategori game show.

Od roku 2000 pojawiał się na ekranie TV POLSAT, prowadząc w popularnym talk-show "Na Każdy Temat", od fortepianu zespół "Salaber Band", od maja 2003 współtworzył w TV4 programy: "Rozmówki polsko-polskie" oraz "Joker", za który w czerwcu 2004r. Jury V Festiwalu Dobrego Humoru pod przewodnictwem Jacka Fedorowicza przyznało nagrodę Błękitnego Melonika w kategorii "Najzabawniejszy talk show".

Współpracuje z TVP1, TV Polonia, TV Polsat, Programem 2 i 3 Polskiego Radia oraz wieloma teatrami dramatycznymi m.in. w Polsce (Ateneum, Warszawa), a także Rosji (Bolshoi Drama Theater, Sankt Petersburg, Moscow Sovremennik Theatre), Francji (Atelier-Théâtre, Paryż), Kanadzie (The Popular Theatre, Vancouver) i na Węgrzech (Csokonai Theater, Debrecen, Nemzeti Színház {Teatr Narodowy}, Budapest), Puppet and It’s Double Theater (Tajwan).

Piotr Salaber znalazł się też w znakomitym gronie artystów wyróżnionych przez miesięcznik TEATR pod hasłem "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2006/2007" w kategorii "Najlepsza muzyka" za Braci Karamazow w reż. A.Bubienia

Podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu (2014), Operetka W. Gombrowicza z muzyką P. Salabera w wyk. Teatru Narodowego oraz orkiestry Óbudai Danubia Zenekar z Budapesztu w reż. A. Bubienia zdobyła Grand Prix.

Dyryguje wszystkimi nagraniami swojej muzyki teatralnej i filmowej.

Z powodzeniem łączy działalność artystyczną z naukową i dydaktyczną - w latach 2006-2022 Piotr Salaber prowadził wykłady z muzyki filmowej w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, od roku 2010 wykłada w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w 2016 również gościnnie w Vancouver w Kanadzie na University of British Columbia.

Początek strony


Wszelkie prawa zastrzeżone- copyright Piotr Salaber